Austrumu cīņu nodarbības. Enerģētiskā aizsardzība, energo-informatīvā diagnostika.

 Latviski По русский In English


Par jostām- pakāpju sistēma džiu-džitsu


Vairumā austrumu cīņu jostas krāsa apzīmē audzēkņa meistarības pakāpi. Jāpāņu cīņās mākslās (piem.džudo, džiu-džitsu, aikido vai karatē)  cīnītājus atbistoši meistarības pakāpei kvalificē ar t.,s. Danu sistēmas palīdzību.  Danu sistēmu pirmo reizi cīņās ieviesa džudo izgudrotājs Džigaro Kano, pēcāk tā tika pārņemta arīī citās japāņu cīņas skolās.

Danu sistēma cīnītājus iedala divās lielās grupās- mācekļos un meistaros. Mācekļiem tiek piešķirtas "KYU", bet  meistariem- "DAN" pakāpes. Lai kļūtu iegūtu viszemāko meistara pakāpi- 1.DAN (pirmās pakāpes melnā josta), audzēknim vispirms ir pakāpeniski jāiegūst visas mācekļa (KYU) pakāpes. KYU pakāpes visbiežāk tiek apzīmētas ar krāsainajām jostām taču dažos cīņas stilos audzēkņiem visu laiku ir jāvakā baltā josta, kamēr viņš būs izgājis visas KYU pakāpes un tad nokārtojis eksāmenu uz 1.DAN, saņēmot melno jostu.

KYU sistēmā viszemākā iespējamā pakāpe ir 10 KYU. Mūsdienās nav daudz tādu skolu, kuras savus skolniekus iedala 10 KYU pakāpēs. Pieaugušajiem garais ceļš uz melno jostu parasti sākas ar eksāmenu uz 6. vai 5 KYU.  Visaugstākā no KYU pakāpēm ir 1.KYU (parasti- brūnā josta).

Mācekļu eksāmeni- (KYU pakāpes)
Latvijā džiu-džitsu skolnieki savu ceļu uz melno jostu parasti iesāk ar eksāmenu uz 5.KYU. 5.KYU ir dzeltenā josta. Tai seko 4.KYU (oranžā josta), 3.KYU (zaļā josta), 2.KYU (zilā josta) un 1.KYU (brūnā) josta. Parasti starp visiem šiem eksāmeniem pastāv noteikts laika periods, kuram paejot pretendents drīkst kārtot nākošo eksāmenu. Eksāmenos no pretendenta tiek prasīts noteikts skaits paņēmienu un citas tehnikas (atbilstoši pakāpei uz kuru tiek kārtots eksāmens). Tomēr vienlaikus ar lielāku paņēmienu skaitu, eksāmenos uz nākamajām jostām tiek prasīts arī labāks tehniskais izpildījums

Eksāmens uz melno jostu (1.DAN)
Iegūstot melno jostu, māceklis pats kļūst par meistaru, tāpēc melnās jostas eksāmens austrumu cīņās ir īpaši svarīgs un arī prasības pret pretendentiem ir ļoti augstas. Teorijā ir pausts viedoklis, ka melnajai jostai ir jāpārzina pilnīgi visa džiu-džitsu bāzes tehnika, jāprot cīnīties pret vairākiem pretendentiem. Latvijā praksē melnās jostas pretendents savu meistarību pierāda, rīkojot šovu. Viņš pats iestudē noteikta garuma priekšnesumu, kurā iekļauj sevis izvēlētus paņēmienus un tehnikas, protams, atbilstoši melnajai jostai izvirzītajām prasībām priekšnesuma kvalitātes un tehniskā izpildījuma ziņā.





Tālākās pakāpes (2.-12...DAN)
Lai arī dažos cīņu veidos dažreiz ir sastopami pat meistari ar 12.DAN, iegūt nākošās pakāpes melno jostu nepavisam nav elementāri pat labam meistaram. Lai iegūtu augstākas pakāpes melno jostu ar ierastajiem treniņiem savā Dojo (treniņu zāle) var arī nepietikt. Visticamākais, nāksies ne tikai regulāri apmeklēt dažādus seminārus (iespējams, arī ārzemēs), bet varbūt pat apmeklēt privātas nodarbības pie augstas klases sensejiem.  Savukārt augstākās klases melnās jostas tiek pasniegtas par īpašiem nopelniem cīņas stila attīstībā.

Zemāk video redzams, kā mūsu grupas treneris Ingmārs sekmīgi nokārtoja melnās jostas eksāmenu. (uz 1.DAN). Lai arī video redzamā eksāmena ilgums (eksāmens video ir mazliet saīsinātā versijā) nebija vairāk par 10 minūtēm, tomēr trenera ceļš līdz melnajai jostai bija treniņi daudzu gadu garumā.
Komentāri (0)  |  2011-08-10 15:35  |  Skatīts: 8121x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ